Bebeğinizin doğumdan altı aya kadar gelişimi hızlıdır ve yeni çevresini keşfetmekten ve keşfetmekten keyif alacaktır. Yaşına uygun oyuncaklar, bu heyecan verici keşif görevinde ona yardımcı olabilir.

İlk ay için yeni doğan bebeğinizin görüşü bulanık olacaktır. Sadece gözlerinden yaklaşık 20 cm veya 30 cm uzaktaki nesnelere odaklanabilecektir. Bebeğinizle ilk ayında oynuyorsanız, yüzünüzü ondan en fazla 30 cm uzakta tutun, böylece ifadelerinizi görebilir. Ona bir oyuncak gösterirseniz, onu yüzünden bu mesafede tutun.

Bebeğinizin işitme duyusu doğumda iyi gelişmiştir. Sesini duyduğunda başını sana doğru çevirecek. İşitme duyusu, oynamak için gürültülü bir oyuncak bulmasına da yardımcı olacaktır.

İlk birkaç ayında bebeğinizin en çok seveceği oyuncaklar bakabileceği ve dinleyebileceği oyuncaklardır. Parlak renkler ve dokularla görsel olarak çekici olacak şekilde tasarlanmış bir dizi oyuncak seçin. Ayrıca Oyuncaklar, bebeğinizin sadece fiziksel gelişimini geliştirmez. Sizinle basit oyunlara katılabildiğinde, oyun onun bilişsel, yaratıcı ve sosyal gelişim becerilerini de geliştirecektir.

Bebekler doğumdan itibaren güçlü bir kavrayış içgüdüsüyle doğarlar, ancak bebeğiniz muhtemelen yaklaşık üç aylık olana kadar bu beceriyi geliştirmeye başlamayacaktır. Oyuncaklar, bebeğinizin kapma tekniğini mükemmelleştirmesi için büyük bir teşviktir. Onun görüş alanında baştan çıkarıcı bir oyuncağı sallarsanız, onu yakalamak için uzanır.

Bebeğiniz yaklaşık beş aylık olduğunda oyuncakları ağzına koyarak keşfetmeye başlayacaktır. Bebeğinizin dili ve dudakları ilk başta ellerinden ve parmaklarından daha fazla kontrole sahiptir. Aslında ağzında, vücudunun herhangi bir yerine göre milimetre kare başına daha fazla sinir ucu vardır. İlk oyuncaklar güvenlik göz önünde bulundurularak seçilmeli ve keskin kenarları olmayan dayanıklı, toksik olmayan malzemelerden yapılmalıdır. Tüm oyuncakların çiğneme için güvenli olduğundan emin olun ve etiketleri kontrol edin. Asla bir oyuncak bebek karyolasına veya elastik veya ipli bir oyun parkına takmayın çünkü bunlar boğulma riski oluşturabilir.

Altı aya kadar bebeğiniz oturabilir ve bu ona dünyaya yepyeni bir bakış açısı kazandırır. Görüş alanına daha çok oyuncak girecek! Oyuncaklara ulaşmak onun kavrama becerilerini de geliştirmesine yardımcı olacaktır.
Dokunaklı oyuncaklar. Farklı dokulara sahip oyuncaklar veya kumaş kitaplar keşfetmek için harikadır. Yumuşak ve çıtır çıtır arasındaki farkı hissetmek bebeğinizin duyularını harekete geçirecektir.