Bir ebeveyn olarak en önemli görevlerinizden biri çocuğunuzu sağlıklı ve güvende tutmaktır. Bu, çeşitli nedenlerden dolayı yanıltıcı olabilir: çocuklar sürekli keşfediyor, arkadaşlarıyla paylaşıyor, bir şeyleri ağızlarına koyuyor, ellerini yıkamayı unutuyor, elleriyle yemek yiyor, kum havuzlarında oynuyor, kirli zeminlerde sürünüyor, oyuncaklarını çiğniyor ve genellikle çabuk hastalanabiliyor. Bir çocuğun çevresindeki mikropların çoğu zararsız ve hatta faydalı olsa da, diğerleri soğuk algınlığı, grip, Covid-19 ve diğer tehlikeli hastalıkları yayabilir. Oyuncakları nasıl dezenfekte edeceğinizi öğrenin ve ardından mikropların yayılmasını önlemek için yeni öğrendiğiniz bilgileri düzenli olarak eyleme geçirin.
California Üniversitesi, Berkeley Halk Sağlığı Okulu'nda bir profesör ve çocuk sağlığı uzmanı olan Dr. Karen Sokal-Gutierrez'e göre, çocukların oyuncaklarını yaklaşık ayda bir düzenli olarak temizlemek iyi bir fikirdir. Günlük kullanılan favori oyuncaklar, haftalık temizlik gerektirebilir.

Mikrop yaygın olduğunda veya bakteri veya virüslerin bulunabileceğinden şüpheleniyorsanız oyuncakları dezenfekte edin. Örneğin, aşağıdaki durumlar dezenfeksiyon gerektirir:

Çocuğunuz hastalandı.
Çocuğunuzun oyun arkadaşları hastalandı.
Çocuğunuzun okulunda bir hastalık yayılıyor.
Yiyecek, süt, kusmuk veya mukus oyuncağın üzerindedir.
Bulaşık Makinenizden Faydalanın
Bir oyuncak bulaşık makinesinde yıkanabilirse, derinlemesine temizlik için haftada bir bulaşık makinesine atın. Bu, çıngıraklar, plastik bloklar ve şekiller ile mutfak set oyuncakları için harika bir seçenektir. Küçük oyuncakları gümüş eşya tutucusuna veya bir yıkama çantasına yerleştirin, böylece raflardan düşmelerini önleyin. Bulaşık makinesinde kumaş, düğme veya pil içeren hiçbir şeyi yıkamamaya dikkat edin.

Çamaşır Makinenizi Unutmayın
Kumaş oyuncaklar (doldurulmuş hayvanlar, battaniyeler, bez kitaplar vb.) Çamaşır makinenizde hassas döngüde temizlenebilir. Mekanizmalara zarar verebileceğinden pil takımları veya gürültü yapıcıları olan oyuncakları yıkamayın. Ve bir oyuncağın çamaşır makinesinin döngüsünden kurtulamayacağından endişeleniyorsanız, yıkamadan önce bir yastık kılıfına koyun.

Yıkanabilir, gözeneksiz oyuncaklar da çamaşır suyu ile temizlenebilir. Fazla kiri ıslak bir süngerle temizleyin, oyuncakları bir kovaya (veya lavabonuza) yerleştirin, 1/2 bardak çamaşır suyu ve 1 galon su ekleyin ve oyuncakları 5 dakika boyunca solüsyonda bekletin. Daha sonra oyuncakları suyla durulayın ve kurumasını bekleyin. Bu, kamyonlar ve trenler gibi metal parçalara sahip oyuncaklar için iyi bir seçenektir.

Sirke ve Su Kullanın
Bir sirke ve su çözeltisi, oyuncakları yıkamak için zaman içinde test edilmiş, çevre dostu bir çözümdür ve bulaşık makinesinde yıkanamayan oyuncaklar için mükemmel bir seçenektir. Örneğin, herhangi bir ahşap oyuncağınız varsa, 50-50 oranında sirke ve su çözeltisi hazırlayın, bir bulaşık bezine batırın ve oyuncakları onunla silin. Ahşap eğilebileceğinden veya pürüzlü olabileceğinden oyuncakları suya batırmayın. Kumaşları ve plastik oyuncakları temizlemek için sirke solüsyonu da kullanabilirsin.

Doğal UV Işınlarını Kullanın
Temizlik ürünleri icat edilmeden önce, güneş ışığı tüm dünyada bakterileri öldürüyordu. Güneşli günlerde çocuğunuzun oyuncaklarını dışarıya koyun veya evinizin bol güneş ışığı alan bir odasına yerleştirin. UV ışınlarının onları dezenfekte etmesine izin vererek oyuncakları güneşte birkaç saat bekletin. Bu aynı zamanda doldurulmuş oyuncakları kalıcı kokularla tazelemek için harika bir yoldur.